
Verkstadstidningen 3/2010:
- Från redaktören
- Verkstadstidningen frågar: Har ni börjat återhämta er?
- Synpunkten: Carl-Johan Isaksson
- Hög spånborttagning med HTF
- Jetstream kyler skäreggen
- Det värsta är över för Seco
- Intelligent skåp ger Sibbhultsverken full kontroll över skärverktygen
- Deckel Mahos öppna hus i Pfronten
- Flera fördelar med servomekanisk drift
- EU-miljoner hjälper svenska verkstäder göra affärer med Polen
- Lichron Teknikgymnasium starta nytt teknikprogram
- Bergs levererar ännu en maskin till Kina
- Verkstäder som investerar
- På nya poster
- Nya hjälpmedel i verkstan
Nya hjälpmedel i verkstan

Huronhuvud för alla Matecs spindlar
Matec har introducerat ett nytt så kallat huronhuvud på samtliga sina spindelalternativ på upp till 18 000 v/min och i tre olika maskinstorlekar: modellerna 30 HVU och 40 HVU med en y-axel på 1 000 millimeter, samt modellen 50 HVU med en y-axel på 1 200 millimeter.
Med ett integrerat cncrundbord på upp till 2 200 millimeter ska enligt tillverkaren själv möjligheten ges till bearbetningar i sex axlar. HVU-serien finns med x-axlar på upp till 12 000 millimeter.
Matec representeras i Sverige av CRT Machine AB.
Friktionssvetsar komplexa fogarEsab har lanserat FSW Rosi i Sverige – ett robotsystem för friktionssvetsning med fem axlar för raka och komplexa, tredimensionella, profilfogar i aluminiumlegeringar.
Svetsningsmöjligheterna riktar sig framförallt mot fordons-, transport- och sjöfartsindustrierna och ska vara framgångsrika främst på fogar av relativt mjuka legeringar i tjocklekar på 3 millimeter eller mindre.
FSW Rosi är utrustad med ett hybridpositionsstyrsystem som kompenserar för eventuella elasticiteter som arbetsstycket utsätts för.
Styrningen i sig kombineras med en vanlig industrirobot och svetshuvud med spindel och motor och ska då kunna leverera ett vridmoment på 40 Nm och en hastighet på 3 000 v/min, uppger tillverkaren, vilket ska medge svetsning i tjocklekar upp till 5 millimeter.
» Läs mer!
chefredaktörensblogg
Per Sjögren
reflekterar...
reflekterar...
utgivningsplan
mässkalendern
» Klicka här om du vill köpa Verkstadstidningen och läsa de fullständiga artiklarna.


