logo

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.sjoeb.se
Har du besökt:
Verkstadstidningens begmarknad
Sälj- och köpmarknad för
begagnade maskiner och verktyg

» Klicka här!
Verkstadstidningen 8/2011:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tidigare nummer:
2013/
1/2 3 4
2012/
1/2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2011/
1/2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Ledaren
En metod som sänker produktionskostnaderna
Per Sjögren
Foto: Mano Davar
Välkommen tillbaka efter semestern. Som ni alla vet har sommaren varit turbulent med terrordåden i Norge och finansoro runt om i världen. Men Norge går vidare och jag hoppas att gärningsmannen döms till ett MYCKET MYCKET långt fängelsestraff.
  När det gäller aktiemarknaderna så går de upp och ned, det är bara att läsa en bok om ekonomisk historia för att skaffa sig den informationen. Därför är det roligare att titta framåt och mot den stora utställningen i Hannover mellan den 19-24 september. Jag ser verkligen fram emot EMO som borde bli en kul mässa. Efter ett par tunga år för såväl maskintillverkarna som för köparna av verktygsmaskiner finns ett investeringsbehov och många reser till Hannover för att titta på nyheter.
  I vanlig ordning visas ett hav av fleroperationsmaskiner, såväl tre- som femaxliga och när det gäller svarvar demonstreras tretton på dussinet.

  När ni går runt i mässhallarna varför inte passa på att titta på svarvar i vilka hårdsvarvning kan utföras, det är en intressant och framför allt mycket produktiv metod.
  Att hårdsvarva härdade detaljer istället för att slipa innebär bland annat att cykeltiderna sänks i och med att färre processteg behövs för att färdigställa detaljerna.
  Hårdsvarvning används för att ersätta den efterbearbetande slipningen, som måste utföras på härdade komponenter. I härdningsprocessen uppstår oftast formförändringar, vilket gör att höga toleranskrav blir svåra att uppnå.
  Lösningen för att kunna uppnå de höga toleranskraven blir att antingen tillämpa konventionell slipning eller då alternativet hårdsvarvning.
  Genom att hårdsvarva och ersätta slipningen av härdade detaljer minskar en verkstad sina externa slipkostnader, det är ingen omöjlighet att sänka slipkostnaderna med så mycket som upp till 60 procent. Minskade slipkostnader innebär sänkta produktionskostnader.

  I rena pengar handlar det om ett par miljoner kronor som en verkstad årligen kan spara, i och med att ökad produktion kan utövas utan att personalstyrkan behöver bli större. För ett företag med 25-30 anställda är det en stor besparing.
  Hårdsvarvning kan användas för att bearbeta detaljer i vilken industri som helst, även om det idag är framför allt fordonsindustrin och dess underleverantörer som hårdsvarvar.
  På sidorna 20-24 kan du läsa om hårdsvarvning. I detta nummer har vi också massor läsning inför mässan EMO i Hannover. Mycket nöje med denna lektyr.
Per Sjögren
Chefredaktör
Automation Malmömässan 17-18 april 2013
MAX Manufacturing & Automation Expo
utgivningsplan
mässkalendern
» Klicka här om du vill köpa Verkstadstidningen och läsa de fullständiga artiklarna.